A mesterséges intelligencia - ahogy minden területen - a HR-ben, azon belül a toborzásban is megkerülhetetlen eszközzé válik. Azonban kérdés, hogy egy olyan területen, amelynek középpontjában éppen az ember áll, miképpen lehet eredményesen, hatékonyan integrálni a munkába.
A mesterséges intelligencia szerepe egyre meghatározóbbá válik a modern toborzásban. Folyamatosan jönnek létre újabb és újabb eszközök, melyek képesek automatizálni a toborzás különböző lépéseit. Egy jól beállított rendszer bizonyos pozíciók esetében képes lehet párhuzamosan nagy mennyiségű önéletrajzot értékelni, figyelembe véve a keresett kulcsszavakat, kompetenciákat, és korábbi tapasztalatokat.
Az AI algoritmusok gyorsasága és precizitása jelentősen csökkentheti a toborzókra nehezedő adminisztratív terheket. Az AI használata akár 30-40%-kal gyorsabb folyamatokat eredményezhet, így a toborzási ciklusidő jelentősen lecsökkenhet. További előnye az objektivitás, azaz, hogy csökkentheti az emberi elfogultság hatásait, hiszen az algoritmusok kizárólag az előre definiált készségeket és kritériumokat veszik figyelembe.
Ugyanakkor, amennyiben a szűrés során szeretnénk alkalmazni, rendkívül lényeges a nagyon pontos kalibrálás, a rendszer „feltanítása”, hogy ne fordulhasson elő, hogy a megfelelő jelölteket szűri ki. Szintén fontos kritérium, hogy jól szűrni csak jól elkészített önéletrajzokból lehet, hiányos adatokkal akár ki is zárhatja magát az egyébként megfelelő pályázó az esélyes jelöltek közül.
Továbbá az objektivitás/személytelenség az AI legnagyobb hátránya is a toborzási folyamatban, hiszen maga a személyes kapcsolódás nagy szerepet játszik a például a pozitív jelölt-élmény kialakításában, a dehumanizáltság riasztó lehet a pályázók számára.
Az AI használata során a legfontosabb kérdés, hogy hogyan egyensúlyozzunk az automatizálás és az emberi kapcsolat megtartása között? A HR szakembereknek meg kell tanulniuk, hogyan használják az AI rendszereket hatékonyan, miközben megőrzik az emberi érzékenységet a folyamatokban.
Kulcs az egyensúly
A mesterséges intelligencia forradalmasítja a munkaerő kiválasztás területét.
Ugyanakkor ezen a területen továbbra is nagy fontossággal bírnak a személyes interakciók és azok minősége, egy-egy pozíció esetén a személyes benyomás erősen árnyalhatja a pusztán számszerű, algoritmusok által elemezhető adatokat. A toborzó kollégák továbbá segíthetnek a jelöltek elkötelezettségét növelni egy vállalat irányába, képesek érzékelni a jelöltek motivációját, észreveszik, ha szükségük van extra támogatásra, megértik és képesek megválaszolni, kezelni a pályázók esetleg érzelmi dilemmáit, a hétköznapi emberi problémákat, amik egy munkahely váltás mellett vagy az ellen szólnak.
A mesterséges intelligencia hatékony segítség lehet a toborzásban is, de az emberi intuíció, empátia, kommunikáció, a személyes hatás továbbra is nélkülözhetetlen a kiválasztási folyamat során.
Weboldalunk cookie-kat használ, hogy személyre szabottabb és relevánsabb böngészési élményt nyújtson. Részletek...